Zmiany fizyczne i psychiczne u osób cierpiących na bulimię
10

A A A

Bulimia to bardzo wyniszczająca choroba, która powoduje wiele zmian zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Oto, w jaki sposób wpływa na organizm i psychikę chorego.

Zmiany w wyglądzie chorego

  • Większa masa ciała;
  • osłabione szkliwo zębów, próchnica;
  • blizny, bądź odciski na nadgarstkach i zewnętrznej strony dłoni;
  • widoczne wycieńczenie organizmu (blada cera, podkrążone oczy).

Zmiany w psychice chorego

  • Poczucie podporządkowania jedzeniu – bulimia to zaburzenie, które nierozerwalnie wiąże się z utratą kontroli nad własnym zachowaniem. Cała uwaga chorego skupia się na kwestiach związanych z jedzeniem. Posiłki oraz nawyki żywieniowe całkowicie pochłaniają myśli bulimika. Jeśli choroba trwa dłuższy czas, a naprzemienne cykle objadania się i wymiotów następują coraz częściej, chory orientuje się, że właściwie cały jego dzień koncentruje się wokół pożywienia.
  • Poczucie osamotnienia, izolacji – osoby chore na bulimię mają świadomość tego, że ich zachowanie odstaje od normy, wstydzą się tego i mają poczucie winy. Z tego powodu robią wszystko, by ukryć swoje praktyki przed otoczeniem. Im bardziej zagłębiają się w spirali kłamstw wobec najbliższych, tym większe mają poczucie izolacji i osamotnienia.
  • Depresja – specjaliści nie są do końca przekonani co do tego, czy depresja stwierdzana u dużej ilości osób cierpiących na bulimię jest następstwem, czy przyczyną zaburzenia odżywiania. Nie ulega jednak wątpliwości, że obniżony nastrój, przygnębienie, poczucie braku sensu życia i brak nadziei na lepsze jutro często towarzyszą bulimii.
  • Uzależnienie od leków przeczyszczających – na początku bulimik sięga po leki przeczyszczające, by pozbyć się nadmiaru kalorii skonsumowanych podczas epizodów objadania się. Zażycie takiego środka sprawia, że jego samopoczucie się poprawia, a poczucie winy spowodowane obżarstwem maleje. Sprawia to, że chory sięga po środki przeczyszczające coraz częściej, a z czasem, poza swoim pierwotnym działaniem, powodują one także poprawę nastroju u chorego. W ten sposób dochodzi do uzależnienia.
  • Poczucie wstydu i upokorzenia – osoba chora na bulimię nie potrafi panować nad swoim zachowaniem. Każdy atak obżarstwa powoduje u niego poczucie wstydu, nieumiejętność zaprzestania takim praktykom i zapanowania nad własnym zachowaniem sprawiają, że chory czuje się upokorzony.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*